Masturbacja jest zdrowa – sprawdź, co warto na ten temat wiedzieć

Masturbacja. Temat może wydawać się dość kontrowersyjny i często przemilczany. Czy słusznie? Kto z nas może uczciwie powiedzieć, że nigdy tego nie robił? Nie ma w tym w końcu nic złego, a wręcz przeciwnie. Masturbacja niesie ze sobą wiele korzyści. 

Czym jest masturbacja

Masturbacja czyli inaczej zachowania autoerotyczne, to zupełnie normalne i naturalne działania, które polegają na tym, że człowiek dostarcza sobie przyjemności seksualnej stymulując swoje miejsca erogenne. Już małe dzieci zaczynają dotykać się w miejsca intymne, ponieważ odkrywają, że przynosi im to przyjemność oraz pomaga na przykład rozładować trudne emocje. To właśnie w przypadku, w którym dziecko uczy się te trudne emocje rozładowywać tylko i wyłącznie poprzez masturbację, możemy mówić o niebezpieczeństwach tego zjawiska.

Masturbują się zarówno nastolatki, jak też ludzie dorośli, bez względu na płeć. Sądzi się, że częściej masturbują się mężczyźni, jednak generalnie trudno jest to zweryfikować, Bo kobiety bardzo często nie do końca przyznają się do swoich zachowań związanych ze sferą seksualną.

Jakie są zalety masturbacji

Masturbują się zarówno ludzie pozostający w związkach partnerskich, jak też single. W przypadku ludzi mających partnera seksualnego, masturbacja może być sposobem na poradzenie sobie z frustracją seksualną, na przykład związaną z rozłąką z bliską osobą. Może też być sposobem na grę wstępną przed zbliżeniem seksualnym.

W przypadku ludzi samotnych, którzy nie mają stałego partnera seksualnego, masturbacja to sposób na dostarczenie sobie satysfakcji seksualnej, zmniejszenie napięcia seksualnego, a także w pewnym stopniu uczenie się reakcji własnego ciała.

Ciemne strony masturbacji

Ciemne strony masturbacji związane są po pierwsze z tym, że niektóre osoby masturbują się zbyt często, poświęcając na to praktycznie cały swój wolny czas. Jest to zupełnie niezdrową praktyką, w takiej sytuacji należy zasięgnąć porady psychologa lub seksuologa. Niebezpieczne jest również to, kiedy podczas masturbacji przekracza się pewne granice, wprowadzając na przykład do pochwy niebezpieczne przedmioty. Można sobie zrobić po prostu krzywdę fizyczną. Masturbacja jako jedyny sposób uspokajania się i odreagowania trudnych emocji, może być sygnałem odruchów patologicznych. Dlatego właśnie w przypadku małych dzieci zwraca się uwagę na to, że to że się one masturbują nie jest jeszcze niczym złym – jest zupełnie naturalnym etapem rozwoju dziecka, która chce eksplorować i poznawać swoje ciało. Problem zaczyna się wtedy, gdy dziecko masturbuje się przy każdej nadarzającej się okazji.

Kiedy warto się masturbować

Masturbować można się na przykład przed zbliżeniem seksualnym, aby pobudzić swoje strefy erogenne, przez co stosunek seksualny będzie przyjemniejszy. Można również masturbować się po to, aby poradzić sobie z nadmiernym napięciem seksualnym, o ile nie jest to jedyny sposób. Jako akcesoria do masturbacji można używać na przykład różnego rodzaju wibratorów, kulek gejszy, nawilżających pochwę w środku, oraz pewnych bodźców wzrokowych, które mogą pomóc w podnieceniu się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *